YKS Eşit Ağırlık Puanı Nasıl Hesaplanır ?

Değişen sınav sistemi ile birlikte her öğrencinin iki ana merakı vardı. Bunlardan ilki yeni sınav sistemi nasıl olacak diğeri ise puanlama sisteminin nasıl olacağı. Bu yazımızda akılları kurcalayan iki soruya açıklık getireceğiz.

YKS Sistemi Nedir ?

Aynı gün içerisinde iki oturumdan yapılacak olan sistemde öğleden önce ve öğleden sonra adaylar sınava girecek. Öğleden önceki oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusu sorulacak. Bu oturumunda verilen testin adına Temel Yeterlilik Testi denilecek. En az 150 puan alan öğrenciler lisans programlarına katılmaya hak kazanabilecek. Öğleden sonraki oturumda ise 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen ve 40 Sosyal sorusu sorulacak.

Puanlama Sistemi Nasıl Olacak ?

Gelelim en önemli unsura. Sınavdan alacağımız puanı nasıl hesaplayacağız ? Bunun için ÖSYM tarafından bir formül çıkartıldı, ancak bunlarla uğraşmak oldukça can sıkıcı olacaktır. Bunun için internette sayfalara ya da telefon uygulamalarına bakmak gerekecektir. Peki bunlara nasıl güveneceğiz ?

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir uygulamadan sizlere bahsetmek isteriz. Play Store üzerinde yks eşit ağırlık puan hesaplama keli yapacağınız aramalarda çıkacak uygulama sizler için harika bir  çözüm olacaktır. Yeni gelen sınav sistemine ait bütün puanlamaları bu uygulama üzerinden kolaylıkla ve doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Aşağıda sizler için verdiğimiz linkten de hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cedamedya.ykspuanim

 

Bir cevap yazın